ÚZEMNÍ PLÁN
Postup pořízení územního plánu
Územní plány zpracovávají města a obce ve spolupráci s urbanistou*, pořizovatelem*, dotčenými orgány státní správy* a v neposlední řadě s veřejností. Zpracování územního plánu trvá zpravidla 2 roky, ve složitějších případech i více. V případě, že je třeba změnit část územního plánu rychleji, lze dobu zpracování výrazně zkrátit zpracováním tzv. Změny územního plánu zrychleným postupem.
Postup zpracování územního plánu se řídí zákonem č. 183/2006 Sb., v platném znění. Celý postup lze vyčíst v zákoně § 44 a dále. Zkráceně lze postup shrnout do následujících bodů:
-
Zastupitelstvo obce schválí pořízení územní plánu a oznámí to pořizovateli.
-
Urbanista zpracuje průzkumy a rozbory řešeného území (tento bod není požadován zákonem).
-
Pořizovatel zpracuje Návrh zadání územního plánu
-
Pořizovatel projedná Návrh zadání územního plánu s dotčenými orgány státní správy a podle výsledků projednání upraví Návrh zadání územního plánu na Zadání územního plánu.
-
Zastupitelstvo schválí Zadání územního plánu.
-
Urbanista zpracuje Návrh územního plánu.
-
Pořizovatel projedná Návrh územního plánu v tzv. Společném jednání s dotčenými orgány státní správy a s veřejností (oznamuje se na úřední desce).
-
Urbanista upraví dokumentaci dle výsledků Společného jednaní.
-
Pořizovatel projedná Návrh územního plánu v tzv. Veřejném projednání s dotčenými orgány státní správy a s veřejností (oznamuje se na úřední desce).
-
Urbanista upraví dokumentaci dle výsledků Veřejného projednání.
-
Vydání územního plánu.
Jak zažádat o změnu funkčního využití pozemku v územním plánu?
(např. chci změnit ornou půdu na stavební pozemky pro výstavbu rodinných domů)
Je třeba podat žádost prostřednictvím formuláře „Podnět na pořízení změny územního plánu.“ Formulář najdete v odkazu níže, vyplníte jej a dáte na městský/obecní úřad. Vaše žádost bude posouzena v rámci návrhu územního plánu. Pokud to bude možné, žádosti se vyhoví a změna využití pozemku se objeví v novém územním plánu. Informujte se, kdy se bude zpracovávat nový územní plán či jeho změna. Iniciovat zpracování nového územního plánu nebo změny územního plánu může kdokoliv, kdo požaduje změnu v území.
Jaký je rozdíl mezi územním plánem a změnou územního plánu?
Územní plán řeší vhodné uspořádání celého administrativního území sídla. Změna územního plánu může řešit jednu nebo více konkrétních lokalit a jejich okolí. Změna mění platný územní plán.
Kdo platí územní plán či změnu územního plánu?
Územní plán platí města a obce. Změnu územního plánu města, obce nebo žadatelé o změnu.
Je možné žádat na zpracování územního plánu dotace?
Pro aktuální informace nás prosím kontaktujte nebo se podívejte na web Ministerstva pro místní rozvoj (odkaz se otevře v novém okně).
* Vysvětlivky
urbanista – zhotovitel územního plánu, koordinuje jednotlivé profese, zpracovává textovou, grafickou část, odpovídá za územní plán jako celek, ten autorizuje razítkem se státním znakem
pořizovatel – úředník úřadu územního plánování, který dohlíží na správný procesní postup pořizování územního plánu
létající pořizovatel – soukromá osoba vykonávající funkci pořizovatele přímo pro město či obec za úplatu; dohlíží na správný procesní postup pořizování územního plánu
dotčené orgány státní správy – cca 50 institucí, které se v průběhu pořizování územního plánu obesílají a žádají o stanoviska (krajský úřad, sousední sídla, orgány ochrany životního prostředí, hygiena apod.)